Po týždni pátrania prišla smutná správa. Andrej Vojtech († 39), ktorý mal okrem slovenského občianstva aj novozélandské a kanadské, sa stratil ešte v piatok 30. marca.

Vybral sa aj s ďalším horolezcom na sopku Mount Merbabu v strednej Jáve. Andreja naposledy videli, keď sa vydal na horu, pátracia akcia záchranárskych tímov preto začala najskôr tam. V sobotu ráno však našli jeho bezvládne telo v rieke.

Šéf záchranného tímu Noer Isrodin Muchlisin pre denník The Jakarta Post povedal, že nezvestného Slováka hľadali už týždeň. Ako uviedol hovorca záchranárov v Semarangu Zulhawary Agustianto, kolega horolezec nahlásil, že jeho „parťák“ Andrej sa stratil pri výstupe na sopku Mount Merbabu. Ide o masívny, v súčasnosti neaktívny stratovulkán, nachádzajúci sa v centrálnej časti indonézskeho ostrova Jáva.

Pátracia akcia záchranárskych tímov preto začala najskôr tam. Záchranári prečesávali okolie týždeň bez výsledku. Do pátrania sa zapojili záchranári zo Semarangu, getasanská polícia, vojenská jednotka a ďalšie záchranárske zložky so sídlom v danej oblasti. „Nakoniec sme ho našli v sobotu ráno v rieke Kalimenek,“ povedal šéf tímu Noer s tým, že predpokladá, že horolezec sa do rieky so skalnatým dnom zrútil z 13-metrového útesu. Jednou z možností príčin tragédie však zostáva aj nešťastie v dôsledku dezorientácie, ktorá mohla nastať po podchladení.


Andrejovo telo previezli do Salatiga General Hospital a záchranári kontaktovali slovenské veľvyslanectvo v Jakarte, aby mohli telo previezť na Slovensko. Informáciu o tragédii pre Nový Čas potvrdilo naše ministerstvo zahraničných vecí: „Vieme o smrti nášho občana na Jáve. Pri výstupe na sopku pravdepodobne stratil rovnováhu a spadol. Naše zastupiteľstvo v Jakarte je v spojení s rodinou,“ uviedol hov

Zdroj :Čas .sk

Pozri aj:   Ľudí šokovala hra detí na rodinnom festivale v Česku: Z FOTO sú zhrození, chudák poník