Ružové ako žuvačka! Také je jazero Hillier na ostrove Middle Island pri pobreží juhovýchodnej Austrálie.

Malý, sotva šesťkilometrový neobývaný ostrov sa vďaka tomuto rozprávkovému jazeru stal obľúbeným cieľom turistov a najmä vedcov. Tí si dlho lámali hlavy nad tým, čo toto neuveriteľné sfarbenie spôsobuje. A dodnes to je tak trošku záhada. Každý kontinent ponúka prekrásne zákutia, ktoré sú pastvou pre oči cestovateľov.

Jednou z vyhľadávaných atrakcií sú tzv. ružové jazerá. Áno, zámerne píšeme v množnom čísle, pretože austrálske jazero Hillier nie je jediné. Podobným prírodným divom sa môžu pýšiť aj Senegal, Kanada, Azerbajdžan či Španielsko. Čo všetky tieto vodné plochy spája? Soľ. V niektorých je obsah soli úplne totožný s Mŕtvym morom. Vďaka tomu sa v mnohých soľ ťaží dodnes. V prípade jazera Hiller to však tak nie je. Prečo? Z jazera sa v 19. storočí biely minerál naozaj ťažil. Nakoniec však bola ťažba ukončená, lebo v soli našli nebezpečné chemické látky.

Zelená riasa

Cukríková farba jazera, ktoré od oceána delí iba úzky pás pobrežia, stála dlhé roky v centre pozornosti vedcov. Moderné technológie priniesli nové výskumné metódy, vďaka ktorým sa zistilo, že vo väčšine prípadov môže za farbu týchto jazier zelená mikroriasa Dunaliella salina. Ale ako môže zelená riasa sfarbiť vodu doružova? Tento malý organizmus, ktorý sa vyskytuje najmä v slaných vodách a vydrží extrémne podmienky, je výborným antioxidantom s nadmernou produkciou karotenoidov – červeného farbiva. Práve tie prepožičiavajú jazierkam ružovú farbu.

Výskumy v roku 2016 ukázali, že spomínaná riasa nie je jediným vinníkom unikátnej pigmentácie jazera Hillier dlhého 600 a širokého 250 metrov. Vedci vo vode našli aj pár druhov jednobunkových organizmov archeónov či červenú baktériu Salinibacter ruber. Vo vode sa však našlo aj niečo oveľa zaujímavejšie, odkrývajúce históriu jazera, a to baktéria známa pod menom Dechloromonas aromatic. Tá je zvláštna tým, že dokáže rozkladať toxické zlúčeniny, ako sú benzén či toluén, nachádzajúce sa v chemických rozpúšťadlách. Nečakaný objav doviedol vedcov k zisteniu, že jazierko sa pred sto rokmi využívalo na farbenie koží. A asi práve tento fakt mohol za jedovaté látky nájdené vo vyťaženej soli.

Biznis

Nech krásne odtiene ružovej vode prepožičiava čokoľvek, isté je, že prírodný fenomén sa stal živobytím pre mnohé rodiny v okolí. Keďže dostať sa na odľahlý ostrov môže byť zložité, obyvatelia z 9 kilometrov vzdialenej pevniny vás sem za mastný poplatok radi privezú malými loďkami. Najlepšie si ale jedinečnú farbu jazera vychutnáte z vtáčej perspektívy, a to vyhliadkovým letom. Ak využijete služby miestnych podnikavcov a jazierko si budete chcieť obzrieť zo zeme, vedzte, že je od roku 2012 súčasťou chránenej prírodnej rezervácie Recherche Archipelago.

A dá sa v tomto slanom skvoste kúpať? Niektorí ľudia ho pre údajné liečebné účinky doslova ospevujú, iní majú pred záhadným zložením vody rešpekt. Ak si chcete v jazierku zaplávať, myslite na to, že kúpanie je povolené iba na vlastné riziko, aj keď utopiť sa v takej hustej slanej vode by bolo naozaj zložité.

Pozri aj:   Z Ameriky sa rúti extrémne nechutný hit: Namiesto plaviek lepiaca páska v rozkroku!