Podľa prvého výsledku skúmania smrti malej Lorianky, ktorá zomrela v bardejovskej nemocnici sv. Jakuba počas pôrodu, sú v tom lekári nevinne.

Interná komisia nemocnice skonštatovala, že dievčatko sa zakliesnilo v matkinom brušku, a preto zomrelo. Otec Lorianky Stanislav (35) s tým však nesúhlasí a tvrdí, že na vine sú lekári. Patológovia skonštatovali, že došlo k oddeleniu hlavy od krčnej chrbtice.

Riaditeľ nemocnice Marián Petko vraví, že komisiu zriadili najmä pre svoju potrebu. „Veľmi je nám ľúto smrti dievčatka. Zriadili sme komisiu, aby sme zistili, či naši pracovníci postupovali v zmysle legislatívy. Členovia komisie sa zoznámili s dokumentáciou a rozprávali sa aj s dotknutým personálom. Na základe zisťovania si myslíme, že sme postupovali správne a k zraneniu dieťaťa došlo po jeho smrti. Komisia konštatovala, že telíčko muselo byť čo najskôr odstránené z tela matky, aby nedošlo k ohrozeniu jej života,” vysvetlil Petko.

Podľa neho, keď došlo k zakliesneniu ramena, dieťatko prestalo dýchať, lebo hlavičku už malo vonku, ale telíčko zostalo vo vnútri. „Potom je najdôležitejšie čo najskôr dostať plod z tela matky. V odbornej literatúre sa pomerne dramaticky opisuje, ako sa má pri tom postupovať. Napríklad zlomiť kľúčnu kosť, použiť kliešte, ktoré sme použili, a rôzne iné úkony, aby sa zachránila matka,“ pripomenul riaditeľ.

Trestné stíhanie ešte nezačalo

Otec maličkého bábätka, ktoré bolo na tomto svete len niekoľko krátkych chvíľ, s tým však nesúhlasí. „V pitevnej správe sa jednoznačne uvádza, že došlo k oddeleniu hlavy od chrbtice. Chápem, že si vytvorili komisiu a nechcú priznať vinu, ale ja si počkám na výsledky skúmania Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, a keď ani to nebude spravodlivé, som ochotný ísť až do Štrasburgu,“ uza­vrel otec Stanislav (35), ktorému podľa jeho slov policajti neprijali trestné oznámenie.

Podal ho preto na prokuratúre. Trestné stíhanie ešte začaté nebolo. „Dokumenty nám zatiaľ prokuratúra nedoručila,“ uviedol policajný hovorca Daniel Džobanik. Prípad skúma aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Zdroj : Čas.sk

Pozri aj:   Mafiánova spoveď: "Obete sme škrtili, potom ich vyzliekli, poliali chlórom a zakopali"