Slovenský futbalista Marek Hamšík patrí medzi najväčšie športové osobnosti našej krajiny a zároveň sa radí k najlepším futbalovým hráčom súčasnosti. Pred pár dňami bol dokonca označený za druhého najlepšieho hráča sveta na svojej pozíicii!

Niektorým športovým fanúšikom je pojem CIES Football Observatory známy. Pre tých, čo sa s ním ešte nestretli, ide o futbalovú organizáciu, ktorá sa zaoberá najrôznejšími detailami či štatistikami z prostredia najznámejšej kolektívnej hry sveta. Pred pár dňami CIES vydala poradie najlepších futbalistov súčasnosti na jednotlivých postoch, pričom do úvahy bolo brané obdobie posledných troch mesiacov, konkrétne v rozmedzí od 26. 12. 2017 – 26.3. 2018.

Za najlepšieho brankára zvolila CIES Huga Llorisa z Tottenhamu, za najlepšieho stredného obrancu Kalidoua Koulibalyho (SSC Neapol) a najlepším krajným obrancom bol vyhlásený ďalší hráč z “Hamšíkovho” Neapola a síce Mário Rui. V záložnej formácii dominoval na poste defenzívneho stredopoliara Toni Kroos z Realu Madrid a na poste ofenzívneho záložníka Christian Eriksen z Tottenhamu. Na krídle bol za najlepšieho hráča zvolený Lionel Messi (FC Barcelona) a ako najlepšieho útočníka vyhodnotila CIES Cristiana Ronalda z Realu Madrid.

Práve pozícia ofenzívneho záložníka je typickou pre Slováka Mareka Hamšíka, ktorý sa ocitol na druhom mieste v rebríčeku najlepších ofenzívnych stredopoliarov podľa CIES. Na prvého Eriksena z Tottenhamu pritom strácal len naozaj máličko. Na tretej priečke za Hamšíkom skončil İlkay Gündoğan, ktorý oblieka dres Manchestru City.