Vek, v ktorom odchádzame do vytúženého dôchodku, sa každoročne zvyšuje o desiatky dní a v súčasnosti máme nárok na dôchodok po dosiahnutí 62 rokov a 139 dní. Teraz nastáva veľká zmena, ktorá sa dotkne každého Slováka.

Slováci sa stále viac obávajú zvyšovania dôchodkového veku, ktorý ich núti pracovať v stále vyššom veku. Okrem problémov s nízkymi dôchodkami sa tak mnohí pracujúci Slováci oprávnene pýtajú, či sa svojho dôchodku vôbec dožijú. Aktuálny vek na odchod do dôchodku je 62 rokov a 139 dní, no každoročne sa zvyšuje o desiatky dní a v roku 2050 by tak hrozilo, že na zaslúžený odpočinok odídeme až vo veku 67 rokov.

Predseda Smeru Robert Fico prišiel s novým návrhom, ktorý má stanoviť vekový strop. V hre sú zatiaľ tri varianty, odchod do dôchodku vo veku 65 rokov, návrh odborárov na vek 64 rokov, alebo 65 rokov pre mužov a 63 rokov pre ženy. Návrh je potrebné prerokovať s koaličnými partnermi Bugárom a Dankom, no na presadenie ústavnej zmeny bude potrebný aj súhlas opozície. Návrh má byť predložený a prerokovaný na júnovej schôdzi, no už teraz sa ozývajú hlasy ľudí, ktorí jednak poukazujú na to, že sa dôchodkový vek aj tak zvýšil oproti niekdajším 60-tim rokom, a zároveň upozorňujú na možné zvýšenie zadĺženosti, na čo expremiér zareagoval slovami, že prípadné dopady tohoto rozhodnutia sa dajú zvládnuť.

Zdroj : Hitky.sk

Pozri aj:   Pellegrini sa pustil do prezidenta, volá ho na koberček do parlamentu: Politológ premiéra schladil