Pred piatimi rokmi nikto neveril, že sa niekedy bude môcť čo i len hýbať.

Dnes vie sám chodiť, obliekať sa a dokonca aj jesť. Príbeh hasiča Daniela pozná zrejme celé Slovensko. Úplne zdravý Daniel zostal pripútaný na vozíku po brutálnej bitke, ktorú dostal od odsúdeného Romana (34). Ten si práve v týchto dňoch vypočul už druhýkrát verdikt galantského sudcu. Samotný Daniel, ako aj jeho rodičia nechcú veriť vlastným ušiam. Za zmrzačenie dostal Roman len tri roky.

Ani by si len nepomysleli, že príde čas, keď nevládny Daniel bude opäť na nohách a takmer samostatný. August 2013 zmenil Danielovej rodine život od základov. Vtedy bol Daniel spolu s kamarátmi v bare v Šali. Z ničoho nič prišiel k nemu Roman a začal ho mlátiť hlava-nehlava. Daniel nemal šancu sa ubrániť a nevládny padol na zem. Bol niekoľko mesiacov v kóme a lekári mu dávali minimálne šance. Profesionálny hasič však zabojoval a z kómy sa prebral. Celé Slovensko mu pomáhalo bojovať.

Musel sa od základov všetko učiť ako bábätko. Najväčšiu oporu mal vo svojich rodičoch. „Oni mi najviac pomohli. Stáli pri mne, učili ma všetko ako dieťa. Museli ma kŕmiť, nič som nevedel,“ opisuje dnes už vysmiaty Daniel, ktorý má po piatich rokoch aj nové zuby. „Konečne sa môžem poriadne najesť a dať si môj obľúbený rezeň, ktorý som nemal päť rokov,“ hovorí s úsmevom.

Starať sa o syna však nebolo a nie je pre rodičov jednoduché, sú v pokročilom dôchodcovskom veku. „Siahli sme si na samé dno. Plakali sme, modlili sme sa, len aby sme nášho Daniela postavili na nohy a naučili ho všetko, aby sa vedel o seba postarať. Veľa času nám už nezostáva, a keď sa my pominieme, chceme, aby základné veci vedel úplne sám,“ hovorí utrápená mama Marianna(70), ktorá mala problémy aj s manželom. „Už bol na tom tak zle, že som myslela, že mi odíde navždy,“ dodáva Danielova matka, ktorá len krúti hlavou nad rozsudkom galantského súdu. „Je to výsmech. Tri roky za zmrzačenie syna sú do plaču,“ dodáva zronená žena.

Aj Daniel si dobre uvedomuje, že trest pre človeka, ktorý mu zobral všetko, je veľmi nízky. „Mal by dostať 10 až 15 rokov,“ hovorí hasič. Odsúdený Roman nie je žiadne neviniatko, na krku má niekoľko trestných činov. Je stíhaný pre drogy, napadnutie policajta, ako aj výtržníctvo. Rozsudok za napadnutie hasiča stále nie je právoplatný, o jeho osude bude rozhodovať krajský súd.

Zdroj : Čas .sk

Pozri aj:   Minulosť šoféra smrtiacej audiny Davida: Hviezda televíznej šou!