Našiel vinníka. Policajný prezident Tibor Gašpar (55), ktorý je na čele zboru už šesť rokov, nevidí dôvod na svoj koniec vo vysokej verejnej funkcii. Zatiaľ čo minister vnútra Tomáš Drucker (39) úpenlivo rozmýšľa nad jeho osudom, Gašpar sa bráni zubami-nechtami.

Desaťtisíce protestujúcich v uliciach, ktorí požadujú jeho odchod pre množstvo nevyriešených káuz, odbil tým, že hlavným spúšťačom negatívnych nálad v krajine je prezident Andrej Kiska (55). 

Zdá sa, že po odchode Roberta Kaliňáka sa do vojny s Kiskom púšťa jeho kôň, ktorého si vybral za policajného šéfa. Gašpar tlaky na svoj odchod odvracia útokmi na prezidenta. Tvrdí, že dôveryhodnosť polície nie je taká zlá oproti iným štátnym inštitúciám, ako napríklad súdom. „Prečo mám stále odstupovať ja? Jeden minister ide na poďakovanie prezidentovi SR s kytičkou a prezident polície počúva každý druhý deň od prezidenta SR, že už má odstupovať,“ povedal Gašpar v rozhovore pre rádio Aktual. Narážal na exministerku Luciu Žitňanskú, ktorú Kiska po jej demisii prijal v paláci. Vo štvrtok podvečer boli v uliciach Slovenska desaťtisíce demonštrantov, ktorí spochybňovali výsledky polície. Gašpar si myslí, že ich cieľom je vytváranie nepravdivého obrazu o nefunkčnej polícii pod neschopným prezidentom.

„Považujem to za politickú požiadavku,“ reagoval na to, či odstúpi. Myslí si, že vyjadrenia Kisku o tom, že dôvera v štát sa musí začať budovať aj jeho výmenou, môžu mať iné pozadie. „Všetci dobre vieme, že pred časom tu odznievali výroky prezidenta, že NAKA je zneužívaná voči jeho kauzám alebo kauzám jeho spoločnosti, v ktorej je spoločník. Nebola to pravda, pretože tie prípady vyšetrovali popradskí a prešovskí vyšetrovatelia, ja som o nich nemal ani vedomosť,“ šokujúco sa vyjadril Gašpar.

Vytiahol päť deliktov
Rozprával aj o tom, že dnes má NAKA podľa pokynov prokuratúry na stole 5 rôznych podozrení okolo jeho spoločností. „V dvoch je už aj vedené trestné stíhanie. Hovorím o pozemku, o nejakom daňovom správaní sa spoločnosti, v ktorej je majiteľom pán prezident,“ povedal Gašpar s tým, že ten, kto donekonečna nastoľuje otázku o jeho odvolávaní, je práve Kiska. „Kladiem si otázku, či nie je v konflikte záujmov. Veď on je tiež istým spôsobom ústavný činiteľ politicky angažovaný a v rozdelení moci v tejto krajine by práve on mal najmenej zasahovať do personálnej politiky zboru,“ zakončil Gašpar.

Kiska podobné reči nechce znášať. „Jediné, čo prezidenta v súvislosti s osobou pána Gašpara zaujíma, je, kedy ho minister vnútra odvolá z funkcie. Prezidenta mrzí, že sa polícia pod vedením policajného prezidenta Gašpara stala súčasťou politického boja a zlyhala pri ochrane života novinára Jána Kuciaka, ktorý žiadal vyšetriť vyhrážky voči jeho osobe,“ povedal jeho hovorca Roman Krpelan. Dodal, že polícia roky ignorovala varovania o rozkrádaní krajiny na východe Slovenska talianskou mafiou. „To je vizitka práce polície pod vedením policajného prezidenta a smutný príbeh našej krajiny, ktorý naši občania už nemienia tolerovať ani deň,“ dodal Krpelan.

 Aké problémy rieši Kiska?

⇒ Pozemok vo V. Slavkove – po dvadsiatich rokoch od toho, čo Kiska kúpil pozemok, sa teraz súdi o jeho vlastníctvo s Jánom Francom, ktorý si ho nárokuje.
⇒ Dane spoločnosti – Kiskova firma si uplatnila vratku DPH vo výše 146-tisíc eur ako náklady na kampaň, čo bolo neoprávnené, dlh doplatila, prípad sa opäť vyšetruje

Zdroj :Čas .sk

Pozri aj:   Prehovorili kolegyne Márie (40), ktorá zomrela po 20 bodných ranách nožom: Domov si išla po smrť!