Našli ste si dnes ráno na aute tenkú oranžovú vrstvu prachu? Dôvodom nie sú stavbári, ale saharský piesok. Pozor! Nechoďte s autom na umyvárku s kefami! Ak nechcete, aby vám piesok poškodil lak, treba ho umyť špeciálnym postupom. Odborník radí, ako neurobiť chybu.

„Ak by ste auto začali umývať špongiou, urobili by ste mu riadny peeling a poškodil by sa lak,“ upozorňuje šéf servisu Autoslužby 4×4 v Bratislave Peter Smolen, kam už prišlo niekoľko takýchto áut. Saharský piesok musíte zmyť bezkontaktne. „Ako prvé treba ísť na wapku a zmyť ho riadnym prúdom čistej vody a až potom auto začať umývať,“ zdôraznil Smolen.

Špinavé dažde neskončili

Prach zo Sahary nad Slovenskom potvrdil aj Slovenský hydrometeorologický ústav. Zaznamenali ho aj na špeciálnom prístroji v Gánovciach pri Poprade. Podľa meteorológov nejde o nič nezvyčajné, ale tentokrát sa k nám dostalo mimoriadne veľa tohto exotického piesku. „Dnes to bola počas apríla už tretia epizóda výskyut saharského prachu na našom území, zaznamenali sme ho aj 4. a 12. apríla,“ povedal meteorológ a klimatológ SHMÚ Peter Hrabčák, s tým, že tento prach bude nad naším územím ešte niekoľko dní a keď spŕchne, opäť si ho nájdeme na autách či balkónoch.

Takéto „špinavé dažde môžeme očakávať aj v utorok a v menšom množstve ešte aj v stredu. „Potom by sme mali mať na istý čas pokoj,“ vysvetlil meteorológ. Kedy príde ďalšia „várka“ sa však vopred povedať nedá. Hrabčák pripomenul, že takýto dážď má aj svoje pozitíva, obsahuje totiž minerály, ktoré zúrodňujú pôdu.

Pre zdravie nie je saharský prach zvlášť nebezpečný, ale ak máte citlivé oči, noste radšej okuliare.

Pozri aj:   Z Ameriky sa rúti extrémne nechutný hit: Namiesto plaviek lepiaca páska v rozkroku!