Premiér Peter Pellegrini (41) si kúpil byt v Bratislave v najnovšom luxusnom rezidenčnom komplexe pri Dunaji.

Vysolil zaň 245-tisíc eur a zvyšných 165-tisíc eur sa rozhodol splatiť cez hypotekárny úver. Na tom by nebolo nič zlé, keby mu jeho plat ako politika za posledných 12 rokov na túto luxusnú nehnuteľnosť stačil. Súhrn jeho príjmov a výdavkov podľa Denníka N, ktorý na nezrovnalosti upozornil, trošku smrdí. Svoje majetky tak bude musieť vysvetľovať aj poslancom.

O novom šéfovi slovenskej vlády je známe, že si potrpí na luxusné oblečenie, hodinky, ale i autá. Predseda vlády vlastní aj byt v novostavbe v Banskej Bystrici a luxusnú chatu na Králikoch. Patrí mu aj hektár poľnohospodárskej pôdy pri Zvolene. Denník N urobil hrubý sumár čísel, kde zahrnul nielen všetky jeho hypotekárne úvery, nájomné, ktoré platil za byt v hlavnom meste a bežnú réžiu a vyšlo jediné – ak si v čistom od roku 2006, odkedy sa pohybuje v politike, zarobil zhruba 460- až 480-tisíc.  Náklady na život odhadli do výšky 320-tisíc eur. Teoreticky by mu tak na účte malo zostať 140- až 160-tisíc.

Za svoj nový byt však Peter Pellegrini zaplatil firme z portfólia J&T na drevo 245-tisíc. A to je nevysvetlených takmer 100-tisíc eur. Úrad vlády tvrdí, že premiér všetko riadne zverejňuje a išiel nad rámec informácií, ktoré poskytli jeho predchodcovia. „Transparentne ukázal všetky dokumenty týkajúce sa kúpno–predajnej transakcie,“ napísali z tlačového odboru. Dodávajú, že Pellegrini pravidelne zverejňuje majetkové priznania a umožňuje tak verejnú kontrolu jeho sociálneho postavenia. Pre Denník N uviedol, že príjmy mal aj z iných ako verejných funkcií. „Ide predovšetkým o príjmy z predaja bytu, predaja auta, výnosov v banke, príspevok od rodiny a podobne,“ napísali z tlačového odboru. Jeho vysvetlenia majetku však nestačia niektorým poslancom.

Vladimír Sloboda zo SaS si chce premiéra zavolať na koberček výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. „Budeme sa ho pýtať na príjmy, ktoré tvrdí, že má a vykazuje ich ako ostatné príjmy. Nevyjadril sa dostačujúco k tomu, odkiaľ nadobudol peniaze na svoj nový byt,“ dodal Sloboda.  Dušan Tittel z koaličnej SNS hovorí, že tento návrh podporí. „Tak ako to bolo pri dvoch najvyšších ústavných činiteľoch, tak nevidím dôvod, prečo by sme mali postupovať inak pri pánovi premiérovi,“ povedal Tittel.

Odhadované príjmy (2005-2017)  –  460 000 – 480 000 €

Odhadované výdavky (2005-2017)  –  566 020 €

Zdroj : Čas .sk