Šéf jedného z najnebezpečnejších gangov v histórii Slovenska Róbert Okoličány, ktorého v stredu Najvyšší súd SR odsúdil na doživotie, utiekol do zahraničia.

Okoličány už bol nejakú dobu na slobode a vynesenia rozsudku sa v stredu nezúčastnil. Podľa informácií Denníka N ho polícia v stredu pre prípad odsudzujúceho verdiktu sledovala, ale Okoličány jej utiekol do zahraničia a do väzenia nenastúpil. V stredu počas dňa bol podľa denníka ešte na východnom Slovensku.

„Prokurátor je pri verejnom zasadnutí o odvolaní jednou zo strán tohto konania. Strany sú si v konaní pred súdom rovné. Prokurátor môže vykonávať len tie úkony, ktoré mu vyplývajú z Trestného poriadku v tom ktorom štádiu konania. Vzhľadom na to, že vo veci právoplatne rozhodol Najvyšší súd SR, predseda senátu odvolacieho súdu musí ihneď vydať príkaz na zadržanie odsúdeného na účel jeho dodania do výkonu trestu odňatia slobody a zároveň nariadi výkon trestu odňatia slobody a dodanie odsúdeného do výkonu trestu odňatia slobody,“ zdôraznila vo štvrtok pre TASR hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová.

Takýto príkaz možno podľa jej slov vydať až po vykonateľnosti rozhodnutia – v tomto prípade po vyhlásení rozsudku. Takýto príkaz je vydávaný bez návrhu prokurátora. „Orgány činné v trestnom konaní, vzhľadom na štádium konania pred súdom – verejné zasadnutie o odvolaní, kde prokurátor je len jednou zo strán, nemôžu vydať príkaz na zadržanie alebo odsúdeného zadržať. Je to vo výlučnej pôsobnosti predsedu senátu odvolacieho súdu. V prípade, že predseda senátu takýto príkaz vydá, vykonávajú ho príslušné orgány Policajného zboru. V tejto veci teda prokurátor konať nemal a nemohol. Čo sa týka otázky prípadného sledovania osôb predtým, ako boli právoplatne odsúdené, s touto otázkou sa treba obrátiť na Policajný zbor SR,“ zdôraznila ďalej Predajňová.

Vecou by sa mali najskôr zaoberať príslušníci Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach, následne by sa mohlo pristúpiť k celoštátnemu pátraniu, pokiaľ by osobu nenašli v mieste trvalého bydliska. Až potom môže byť vydaný európsky zatýkací rozkaz a napokon medzinárodný zatykač.

V prípade bolo obžalovaných 16 osôb z 19 trestných činov. Tieto zločiny zahŕňali okrem iného založenie a podporu zločineckej a teroristickej skupiny, vraždy, nedovolené ozbrojovanie, lúpeže, vydierania, krádeže a poškodzovania cudzej veci.

K doživotnému odňatiu slobody boli okrem Okoličányho odsúdení tiež Róbert Nigut a Jaroslav Potuček, ktorí boli predovšetkým vykonávateľmi či osnovateľmi spáchaných vrážd. K výkonu trestu ale nenastúpi ani Nigut, ktorý je podľa slovenských médií na úteku a naposledy bol videný v roku 2012.

Pozri aj:   V centre Prahy sa zrútila časť budovy: Trosky zavalili štyroch ľudí