Vyšlo to! Pätica študentov z Gymnázia na Trebišovskej ulici pred dvomi rokmi uvažovala, čo by zaujalo ich rovesníkov aj dospelých.

Prišli s nápadom o žuvačkách na chudnutie. Svoj nápad prezentovali v lotyšskej Rige, kde obstáli v konkurencii sto tímov z celej Európy. To však nie je ani zďaleka všetko. O dva týždne sa ich žuvačka na chudnutie dostane do predajní s drogistickým tovarom.

Pätica študentov košického biling­válneho gymnázia – Natália (15), Kristína (16), Petra (17), Patrícia (17) a Aleš (17) – vytvorili v rámci stredoškolského programu JA Aplikovaná ekonómia tím a rozmýšľali nad produktom, ktorým by oslovili mladých. Napadla im žuvačka na chudnutie Chew´n lose, ktorá obsahuje látky potláčajúce chuť do jedla. „Založili sme si vlastnú spoločnosť. Prvou úlohou bolo získať výrobcu žuvačiek, ktorého sme našli v Česku. Prispôsobili receptúru našim požiadavkám,“ povedal Aleš Manica (19), ktorý v súčasnosti študuje na vysokej škole v Nemecku.

Na kongrese v Bratislave o žuvačku na chudnutie prejavilo záujem viacero obchodných reťazcov. „Vybrali sme si známu sieť s drogistickým tovarom. Vyrobených je prvých 10-tisíc balíčkov, v každom je 10 kusov. Budú stáť približne 2 eurá. Čakáme na rozvoz po Slovensku, ktorý by sa mal uskutočniť do dvoch týždňov,“ vysvetlil Aleš s tým, že sa odporúča žuvať jednu až dve žuvačky denne.

V čase vzniku zaujímavého produktu výživová poradkyňa Barbora Sviežená povedala, že nestačí len žuvať žuvačku. „V zložení sa objavuje látka L-karnitín, ktorá sa v biznise na chudnutie používa. Pred jedlom však nikdy netreba žuť žuvačku, radšej po jedle, podporuje trávenie. Chudnutie je však dlhodobejší proces, kde nesmú chýbať ani úprava stravy a pohyb,“ vysvetlila Sviežená.

Účinky sa môžu dostaviť

Igor Vozár, internista

Žuvanie žuvačky ako takej vo všeobecnosti nie je vhodné na chudnutie, pretože podporuje vylučovanie tráviacich štiav, čo môže podporovať pocit hladu. Ale garnicia urýchľuje metabolizmus, tým pádom nevylučujem, že isté účinky sa môžu dostaviť, hlavne ak sa človek pridŕža všeobecných zásad prirodzeného chudnutia. Xylitol ako umelé sladidlo tam nehrá veľkú úlohu a vitamín B12 skôr podoruje chuť do jedla. L-Karnitín je v poriadku.

Zloženie žuvačky

  • xylitol
  • výťažok garcínie kambodžskej
  • vitamín B12
  • mätová príchuť
  • L-karnitín

Cena: 2 €

Zdroj : Čas .sk

Pozri aj:   Modelka vyšla na mólo s odhaleným prsníkom: Pohľad na jej hrudník sa zapíše do histórie!