Čínska vesmírna stanica, ktorá sa vymkla spod kontroly, dopadne na Zem tento víkend.

Pretože loď sa na nás rúti úplne nekontrolovane a jej správanie sa nedá predpovedať, presný čas a miesto dopadu bude známe len asi štyri hodiny vopred. Podľa odborníkov by však mala do atmosféry vstúpiť v nedeľu okolo poludnia.

Stanicu Tchien-kung-1 vypustili na obežnú dráhu v roku 2011. Vystriedali sa na nej šiesti čínski kozmonauti. Po skončení životnosti chceli stanicu veľkú ako autobus naviesť pomocou jej dýz do pustých oblastí južného Pacifiku. V roku 2016 sa však spojenie náhle prerušilo a odvtedy ju nikto neovláda.

 Čína to doteraz nepriznala a tvrdí, že vesmírne plavidlo navedie do presne určenej oblasti. Európska vesmírna agentúra ESA, ktorá ju sleduje spolu s ďalšími 12 agentúrami, však tvrdí, že v poslednom období klesá rýchlosťou 4 km za deň. Je isté, že dopadne niekde medzi 43. stupňom severnej a 43. stupňom južnej zemepisnej šírky. Slovensko sa nachádza mimo tohto pásma. Z Európy sú podľa predpokladov ohrozené Balkán, Taliansko, juh Francúzska, Španielsko a Portugalsko.

Je však malá pravdepodobnosť, že trosky niekoho zasiahnu. Väčšinu zemského povrchu tvorí oceán. Stanica váži 8 ton a pri vstupe do atmosféry sa rozpadne. Väčšina z nej zhorí, na Zem dopadnú približne 2-3 tony trosiek v páse dlhom niekoľko stoviek km. Trosky z vesmíru však môžu škodiť aj po dopade – obsahujú totiž stopy raketového paliva, ktoré je pre človeka toxické.

Tchien-kung-1

Dĺžka: 10,5 m

Šírka: 4,5 m

Hmotnosť: 8 t

  • na Zem dopadnú 2-3 tony trosiek
  • pás trosiek bude dlhý stovky km
  • s najväčšou pravdepodobnosťou dopadnú do mora
  • pravdepodobnosť, že niekoho zrania, je miliónkrát nižšia ako šanca vyhrať jackpot v lotérii
Pozri aj:   Prečo by mali ženy prehĺtať spermie? Horká biela tekutina ako elixír!