Na uplynulý víkend do smrti nezabudnú! Bratia Jozef (40) a Peter (44) sa spolu s otcom Pavlom (70) Mackom vracali z nedeľnej bohoslužby vo Vlkolínci a rozhodli sa, že ešte zájdu pozrieť do včelína, ktorý majú na Uhlisku už štyri roky.

Krásna nedeľná prechádzka lesíkom sa však v sekunde zmenila na boj o holý život. Cestu im totiž preťala rozzúrená hladná medvedica, ktorá si zháňala potravu aj so svojimi troma mláďatami. Statná samica hrabala prednými labami tak, že odlietavali liesky a rozbehla sa rovno na trojicu včelárov.

„Medvedica stála na chodníku 5 metrov od nás aj s troma minuloročnými mláďatami. Keď nás zbadala, začala hrabať prednými labami a pripravovala sa na útok. Rozbehla sa rovno na nás!“ hovorí Jozef, ktorému sa ešte doteraz trasú kolená. Rozzúrená šelma, ktorá zišla dole ku včelínom v miestnej časti Uhlisko pod Vlkolíncom za potravou, bola pripravená na útok.

Bratia s otcom v prvej sekunde zdúpneli, medvedica evidentne nemala zo skupinky ľudí žiaden strach. Po chvíli traja chlapi v panike začali tak kričať, že sa tri malé medvieďatá zo strachu rozpŕchli. „Popri chodníku sú naukladané skaly, tak sme ich začali s revom do nej hádzať, iná šanca nebola,“ vraví Jozef. Medvedica aj napriek tomu mierila rovno na nich.

Zničené úle

Chlapi sa už v duchu lúčili so životmi a rozmýšľali, či budú mať šancu vyliezť aspoň na strom, keď sa vtom stalo niečo nezvyčajné – v sekunde si zrejme uvedomila, že mláďatá nebežia za ňou, ale sa rozpŕchli opačným smerom, a tak sa zastavila a zmenila smer aj ona. „To nám zachránilo život. Možno hralo úlohu aj to, že sme boli traja, ja neviem, ale viem, že je zázrak, že sa nám nič nestalo,“ hovorí včelár, ktorý dodáva, že medvedica zničila úle susedným včelárom.

Z premnoženej divej zveri majú ľudia strach. „Nielen včelári, medvede ničia aj ovocné stromy a sú pre nás na začiatku turistickej sezóny ohrozením,“ tvrdí poslanec za Vlkolínec Vojtech Macko. „Tak ako minulý aj tento rok sme už žiadali o povolenie na odstrel, pretože máme s premnožením medveďa problémy už dlhodobo, ale povolenie stále nemáme,“ dodal riaditeľ Mestských lesov v Ružomberku Milan Šlávka.

Ako sa brániť útoku

  • pri pohybe lesom, kde predpokladáte výskyt medveďa, na seba upozornite rozprávaním či pískaním
  • ak ho vidíte a on vás nezaregistroval, ustupujte a snažte sa ho obísť. Neutekajte!
  • o ústup sa snažte, aj keď vás spozoroval
  • pri útoku si ľahnite na brucho, nohy voľne od seba. Prsty rúk spojte za hlavou. Táto pozícia vám bude chrániť tvár a krk.
  • keď sa útok skončí, ostaňte ležať a čakajte, kým medveď neodíde
  • Zdroj : Čas.sk