Obvinenie, ktoré môže prelomiť zákulisnú hru ruskej strany. Podľa správy Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) sa Rusko dostalo k usporiadaniu nedávneho Svetového pohára v Ťumeni a následne aj Majstrovstiev sveta v roku 2021, nelegálnou cestou. Malo si za to „zaplatiť“! Rodisko slovenskej pretekárky Anastasii Kuzminovej tak má na krku veľký podvod.

Po dopingovom škandále, ktorý otriasol celým športovým svetom, kvôli ktorému museli ruskí športovci štartovať na zimnej olympiáde v Pjongčangu, sa zase vrhá tieň na praktiky najväčšej krajiny sveta. Podľa agentúry WADA, ktorá vydala správu a poskytla ju magazínu Le Monde, Rusi nielen zatajovali dopingové priestupky, ale píše sa tam aj o korupcii.

A to priamo na najvyššej úrovni Medzinárodnej biatlonovej únii (IBU). Podľa zverejnených informácii bol dokument spísaný už v decembri minulého roku a objavujú sa tam podozrenia z podplácania. Ide o poskytovanie úplatkov, aby predstavitelia hlasovali za udelenie MS v roku 2021 ruskému Ťumeňu.

„Podľa anonymného zdroja agentúry WADA ruská federácia ponúkla členom kongresu 25 000 až 100 000 eur,“ povedal anonymný zdroj pre francúzsky Le Monde. Za ruský výber hostiteľskej krajiny a mesta v roku 2021 napokon hlasovalo 25 z 49 členov kongresu. Stalo sa tak aj potom, čo sa prevalil škandál ruského dopingu.

Mesto ležiace na Sibíri, odkiaľ pochádza naša olympijská hrdinka Kuzminová, sa tak zmieta v kauze, ktorú preverujú opäť tie najvyššie orgány. Práve po zvolení tohto mesta za dejisko Svetového pohára 2018, sa k tomu ohradili českí biatlonisti. „Aj za cenu nejakých obetí sme sa v tomto smere v postoji proti ruskému dopingu vyhranili. Preto tam nepôjdeme. Keby sme to urobili, ustúpili by sme z nášho názoru. Chceme si zachovať vlastnú tvár, v Rusku sa podľa nás medzinárodné akcie za súčasného stavu konať nemajú,“ citoval portál idnes.cz slová šéfa Českého biatlonového zväzu Jiřího Hamzu.

Ku Čechom sa napokon pridali aj Američania a výhrady mali aj Kanaďania či Švédi. Negatívne sa vyjadrovali aj Francúzi, ale tí sa napokon „obetovali“, aby mohol Martin Fourcade vyhrať Zlatý glóbus.

Pozri aj:   V centre Prahy sa zrútila časť budovy: Trosky zavalili štyroch ľudí