Pôrody dajú ženskému telu, a konkrétne vagíne, zabrať. Svoje o tom vedia mnohé ženy, ktoré po pôrodoch majú alebo dočasne mali problémy s dosahovaním orgazmu, bolestivosťou, inkontinenciu či uvoľneným pošvovým svalstvom. Niekedy ide len o dočasné zmeny, niekedy však ani čas nepomôže vrátiť veci do normálu.

Tabuizovaná téma
Svoje o tom vie aj dvojnásobná mamička a bývalá modelka 26-ročná Yazmin James. Tá sa po pôrode druhého dieťatka rozhodla podstúpiť neinvazívnu procedúru na spevnenie a „omladenie“ vagíny. Procedúra stála 1200 Libier, no pre Yazmin sú to dobre investované peniaze a neľutuje. Predtým ako modelka utrácala tiež veľa peňazí na svoj vzhľad – rôzne kozmetické procedúry (Botox, kolagén, úprava nosa) či zväčšenie poprsia neboli vôbec lacnou záležitosťou.

Po pôrode svojho druhého dieťatka sa rozhodla venovať pozornosť svojej vagíne. Pre Metro.co.uk povedala: „Starám sa o svoju tvár, tak prečo by som nemohla venovať čas a peniaze aj iným častiam svojho tela? Mám pocit, že starostlivosť o vagínu je skutočne veľmi málo diskutovanou témou, ale je to jednoznačne niečo, čo je významnou súčasťou našej ženskosti.“

Aby bývalá modelka rozprúdila diskusiu na túto tabuizovanú tému, rozhodla sa pre natočenie celej procedúry. Uvedomuje si, že veľa žien sa hanbí rozprávať o svojich intímnych partiách, ale chce, aby ženy pochopili, že to nie je tabu alebo niečo trápne. Dúfa, že aj spomínaný záznam procedúry im v tomto pomôže. Samozrejme, nejde o žiadne detailné video.Menej sexu po pôrodoch
Yazmin priznáva: „Nemala som v poslednom čase veľa sexuálneho života, pretože som bola zaneprázdnená s novorodencom a samozrejme, pôrod zmení vašu vagínu, takže som chcela získať určité sebavedomie späť. Všetky chceme, aby naša tvár vyzerala atraktívne, tak prečo nie aj naša vagína?“

Dvojnásobná mamička dúfa, že jej procedúra prinesie zlepšenie sexuálneho života a viac orgazmov. Jej partner Stephen, s ktorým sú spolu sedem rokov, bol nadšený. Tiež si uvedomoval, že sa Yazmin po pôrodoch „tam dolu“ zmenila. Hoci je podľa neho jeho partnerka perfektná taká, aká je, voči procedúre nenamietal.

Procedúra
Procedúra, ktorú Yazmin podstúpila, by mala prispieť k tvorbe kolagénu, čím sa vaginálne tkanivo stane silnejším a pevnejším. Oficiálny názov tejto metódy je BTL Ultra Femme 360 a ide o novú technológiu, ktorej výhody sú najmä neinvazívnosť, rýchlosť a minimálne následky (ako bolestivosť, výtok, infekcia atď., čo sa stáva pri invazívnych zákrokoch).
Okrem toho, že by tento „zákrok“ mal priniesť zlepšenie sexuálneho života, predpokladá sa, že pomôže aj zmierniť alebo odstrániť inkontinenciu, čo je častým problémom žien po pôrode.

To, že sa ženy po pôrode cítia „tam dolu“ inak, je úplne prirodzené a môže to trvať niekoľko mesiacov, kým sa intímne partie dostanú do normálu. Ak však žena dlhšie trpí bolestivosťou pri sexe, sex nie je uspokojivý ako predtým alebo má iné problémy v tejto oblasti, je dobré zveriť sa svojmu gynekológovi. Niekedy za to naozaj môže uvoľnené svalstvo pri pôrode alebo iné následky, ktoré sa dajú dnes už celkom dobre riešiť.