Už takmer rok platí zákon, ktorý stanovuje zákaz predaja v obchodoch počas 15 sviatočných dní v roku.

Ministerstvo práce ho odôvodňovalo pozitívnym vplyvom na rodinu aj oddychom pre predavačky. Zatiaľ čo bežní Slováci si na nové obmedzenia pomaly zvykajú, predseda SaS Richard Sulík (50) s nariadením vôbec nesúhlasí. Počas Veľkej noci mnohých pobúril vyjadrením, že ak chcú predavačky počas týchto dní voľno, majú si nájsť novú prácu. Tie sa do Sulíka za podobné reči veľmi ostro pustili.

Sulík bol počas Veľkej noci na Slovensku a rozčúlilo ho, že si nemôže kúpiť teplé rožky počas sviatku. „Tak rozhodli poslanci, ktorí si myslia, že vedia lepšie ako vy, ako máte žiť. Hej, poznám tú ‚průpovídku‘, že musíme chrániť tú vykorisťovanú predavačku v Tescu. To je, samozrejme, blud. Lebo v čase nedostatku pracovnej sily má predavačka možnosť ísť pracovať inam, ak jej nevyhovuje práca vo sviatok aj s príplatkom,“povedal Sulík. Jeho vyjadrenie spustilo veľkú polemiku, pričom na Sulíkovi nenechali diskutujúci ani jednu suchú nitku. Vyčítali mu nedostatok empatie či prirovnávanie Slovenska k Rakúsku, kde sú obchody zatvorené aj počas nedieľ. Nový Čas oslovil niekoľko predavačiek a tie sú rovnako pobúrené. „Keď si pán Sulík myslí, že je to také jednoduché, nech príde robiť predavačku na východ,“ povedala Monika Karnišová zo Šarišských Michalian. Pridáva sa k nej aj Andrea Slamková zo Zvolena, ktorá tvrdí, že politici „zarábajú tisíce mesačne a všetko sa im hovorí ľahko“.

Matovič je proti

Sulík po kritike zo svojich rečí neupustil. „Nevravím, že obchody musia byť vo sviatok otvorené. Nevravím ani to, že predavačky musia vo sviatok robiť. Vravím, že štát nech sa do toho nemieša,“ vysvetľoval Sulík s tým, že hneď, ako to bude v ich možnostiach, zrušia tento zákaz. Proti Sulíkovi sa ohradil aj jeho spojenec OĽaNO na čele s Igorom Matovičom. Ten si uvedomuje, že sú ľudia, ktorí majú túžbu nakupovať počas nedieľ a sviatkov. „Na druhej strane si myslím, že politik by mal vždy brať ohľad na slabších, a to sú v tomto prípade predavačky a ich rodiny. Rišovi by som odporúčal najprv studenú sprchu a potom písať statusy, lebo veľmi dobre vie, že my znovuotvorenie obchodov nepodporíme – jedine, ak by pristúpili na náš kompromis – zavrieť obchody každú nedeľu do 16. hodiny, keď by boli spokojní aj jedni, aj druhí,“ uviedol Matovič.

Ministerstvo práce pod vedením Jána Richtera hovorí, že opatrenie z ich pohľadu hodnotia pozitívne. „Najvýraznejšie kladne je z pohľadu tisícov zamestnancov prevádzok, ktorí tak môžu počas sviatkov tráviť čas s rodinami. Pozitívne však určite je aj to, že samotní zamestnávatelia či obchodníci pri príprave opatrenia súhlasili a uznali, že ak budú také pravidlá platiť pre všetkých, je to fér,“ povedal hovorca Michal Stuška. Tvrdí, že registrujú skôr to, že aj nakupujúci spotrebitelia sa situácii prispôsobili. Rozšírenie o obchody zatvorené v nedeľu v súčasnosti nepripravujú. „Domnievame sa, že na takýto krok ešte spoločnosť pripravená nie je,“ uzavrel Stuška.

AKO SI ĽUDIA ZVYKLI NA ZATVORENÉ OBCHODY?

Kvetoslava Kirchnerová, hovorkyňa – Billa

– Naši zákazníci si zvykli na zmenu a nenakupujú už nárazovo veľké nákupy tesne pred dňom voľna. Zákazníkov na zatvorené predajne počas sviatkov vždy vopred upozorňujeme. Nevnímame, že by tento krok mal negatívny dosah na obrat našej spoločnosti.

 

Eva Čekovská, hovorkyňa – Tesco

– Sviatky a dni pracovného pokoja boli pre našich zákazníkov obľúbenými dňami na nákupy. Aktuálnym trendom je, že mnohí zákazníci nakupujú viac v predchádzajúci deň s cieľom predzásobiť sa pred sviatkom či sviatkami. Momentálne neplánujeme zavádzať opatrenia, ktorými by sme skracovali otváracie doby v našich obchodoch.

 

Tomáš Bezák, hovorca – Lidl

– Tak obchodníci ako aj zákazníci sa v plnej miere prispôsobili novej legislatívnej úprave otváracích hodín, pričom nákupy sa vo veľkej miere rozložili do dní pred a po sviatkoch. Úprava otváracích hodín našich predajní nateraz nie je z nášho pohľadu aktuálna.

 

NA EKONOMIKU TO MÁ MALÝ VPLYV

Martin Reguli, ekonóm Nadácie F. A. Hayeka

– Z hľadiska dosahov na ekonomiku si myslím, že je nastavený tak, že ľudia väčšinou nakupujú deň pred sviatkom, alebo chodia do zahraničia v dňoch štátnych sviatkov. Je tam určitý negatívny dosah, ale nehovoril by som, že markantný. Je to však stratená príležitosť pre tých, ktorí by si mohli zarobiť aj za sviatočnú maržu – s príplatkom. Je, samozrejme, rozdelenie na tých, ktorí by to uvítali, a tých, ktorí, naopak, sú radi, že majú voľno. Časť nákupnej sily Slovákov odišla do zahraničia. Samozrejme, je to aj na spoločenskú diskusiu, no pravda je, že pracovných príležitostí je na Slovensku v súčasnosti historicky najviac.

Zdroj : Čas . sk

Pozri aj:   Minulosť šoféra smrtiacej audiny Davida: Hviezda televíznej šou!