Dlho o ňom nebolo počuť. Bývalý excelentný útočník Žigmund Pálffy (45) pokrstil v piatok novú kolibu v obci Kriváň pri Detve. Jeden z najlepších slovenských hokejistov v histórii a majster sveta z Göteborgu 2002 prezradil, ako sa udržiava vo forme, čo si myslí o našich šanciach na šampionáte v Dánsku aj o tom, akým hráčom je jeho syn Denis Hudec (24), ktorý je čerstvým vicemajstrom Slovenska s Duklou Trenčín.

V roku 2013 ste oznámili ukončenie úspešnej kariéry. Ako si vypĺňate čas, nechýba vám hokej?

Keď vidím momentálnu situáciu, tak ani príliš nie. Ale keď hrá človek celý život hokej, tak mi chýba prakticky iba to, čo som hrával v NHL. To bola neskutočná profesionalita, ktorá mi stále chýba. Zobúdzam sa s tým, akoby som bol stále v zámorí. Ale nič sa s tým nedá robiť. Roky nezastavíme. Sme úplne niekde inde a už môžem byť iba fanúšik.

Takže rozdiel medzi hokejom v zámorí a u nás je stále viditeľný?

To asi vidí každý. Tam je profesionalita, je to na vysokej úrovni. Aj teraz sledujem play-off NHL a je to neskutočne krásny hokej. Nedá sa to porovnávať. Je to veľmi vzdialené.

Stále vyzeráte vo forme…

Každé ráno chodím behávať. Je to také moje uvoľnenie, v lese som každý deň. Behávam denne 7,5 kilometra.

A čo obľúbené poľovačky?

Teraz sú také umiernené. Začíname 16. mája so srncom, ale začneme asi neskôr, lebo je dosť teplo. A teraz by sa to veľmi nehodilo. V minulosti sa mi podarilo streliť veľkého diviaka.

Prvý veľký klubový úspech ste dosiahli s Duklou Trenčín, ktorý túto sezónu opäť ožil hokejom. Aký to bol pocit?

Bol som na jednom zápase a vládla tam neskutočná atmosféra. Ja si to pamätám ešte z 90. rokov, keď sme tam hrávali a eufória sa tam vrátila. Dúfam, že Trenčín pôjde správnou cestou a že Branko Radivojevič tam udrží chlapcov. Sú to Slováci a je priam neskutočná vec, aby momentálne v našom hokeji hrali za slovenský klub takmer výhradne domáci chalani. Vidíme, akým smerom sa to uberá, a preto verím, že tento trend bude v Trenčíne pokračovať. Lebo aj dorast či juniorka je tam veľmi dobrá. Trenčín ukazuje smer, kam máme ísť.

Aj váš syn Denis hral práve za Trenčín. Aj ste mu radili?

Chodil som za ním, no je ťažké mu dávať rady. On má svoju hlavu a je odlišný typ hokejistu ako ja. On je defenzívny útočník, čo je pre hokej tiež veľmi potrebné, napríklad v oslabeniach. Má svoju úlohu, ktorú robí pre mužstvo dobre. Chcú ho podpísať, tak asi hrá dobre.

Čo hovoríte na angažovanie kanadského trénera v reprezentácii?

To je Šarkyho (GM Miroslav Šatan – pozn. red.) cesta, ktorou chce ísť. Neviem, čo mám na to povedať. Je to odlišné. Trošku sa to odlišuje od nášho štýlu hokeja, ale on chce asi zaužívať kanadský systém. Keď bude mať na to hráčov, ktorí to budú akceptovať, v poriadku. A vidím, že to asi akceptujú. V klube hrajú totiž iný hokej ako v reprezentácii. Ja som bol osobne vždy nastavený tak, že som si hral svoj hokej a potom sa prispôsobil ostatným. Neviem, to záleží na ňom. Dá sa mu nejaký čas a uvidíme, aké budú výsledky.

Ako vidíte šance Slovenska s viacerými novými hráčmi na MS?

Sú tam mladí chalani. Vždy, keď príde do reprezentácie niekto nový, má stres a prináša si návyky z klubov. Ja však dúfam, že tí chlapci budú vynikať a ukážu, čo v nich je. Samozrejme, že naše zápasy sledujem!

Zdroj : Čas.sk