S nepriazňou osudu bojuje už od narodenia. Manželia Beáta (27) a Marek (30) z Viesky nad Žitavou veľmi túžili po ďalšom bábätku.

Radosť z prírastku do rodiny však vystriedali strach a bezmocnosť – ich milovaná Laurinka sa totiž na svet vypýtala predčasne a vážila iba 830 gramov. Svoj uzlíček lásky si rodičia priniesli domov k starším súrodencom po dlhých týždňoch, tým sa však trápenie neskončilo. Dievčatku totiž objavii pri očku malú šošovičku. Nasledoval kolotoč vyšetrení so šokujúcim výsledkom – nádory, ktorých liečba si vyžaduje nemalé financie. Rodina s tromi ďeťmi však počíta každé euro…

Laurinka sa narodila v 27. týždni tehotenstva a už od začiatku musela bojovať o prežitie. „Naše slniečko sa narodilo akútnym cisárskym rezom pre odtok plodovej vody. Stále nevieme, prečo sa vypýtala na svet tak skoro, keďže tehotenstvo prebiehalo v poriadku. Po narodení vážila 830 g. Bola úplne maličká,“ spomína mama Beáta (27). Jej poklad musel stráviť v nemocnici osem týždňov. Tieto chvíle boli ťažkou skúškou aj pre rodičov, ktorí mali doma ďalšie dve ratolesti Sandru (4) a Marka (2). „Chodili sme za ňou každý týždeň a tešili sa, keď sme ju mohli vidieť. Nemohli sme sa dočkať, kedy si ju budeme môcť zobrať domov,“ opisuje náročné dni Beáta. Tým sa však trápenie rodiny neskončilo.

Nová diagnóza

Laurinka po príchode z nemocnice musela navštevovať viacero ambulancií a nosiť na nožičkách dlahy. Život im však obrátila naruby až malá šošovička pod očkom ich malej princeznej. „Nezdalo sa mi to, aj keď lekári to nejako nebrali vážne. Verdikt bol však nekompromisný. Moje slniečko musí kvôli cievnym nezhubným nádorom, ktoré má jeden na ľavom očku zvonku a druhý rastie dovnútra, podstúpť onkologickú liečbu,“ plače mamička. Statočné dievčatko tak už 7 mesiacov znáša neľahkú liečbu, najhoršie však je, že nanapreduje, ako by mala.

Rodina je finančne na dne. „Stále sú potrebné hospitalizácie, lieky. Bývame s rodičmi, ktorí sú ťažko sluchovo postihnutí. Laurinka by nutne potrebovala cvičiť pre oslabené svaly a spomalenému vývoju. Aj keď robíme nemožné, nevládzeme už pokrývať všetky výdavky na cesty, ktoré vyjdú mesačne až 400 eur,“ trápi sa mama Beáta. Verí však, že liek, potrebný pre liečbu ich krásneho dievčatka v hodnote 2 000 €, poisťovňa preplatí. „Chceme, aby sa Laurinka uzdravila a mohla sa hrať spolu so svojimi súrodencami. Urobíme všetko, aby bola šťastná,“ uzatvára milujúca matka.

Udelili sme výnimku

Matej Štepiansky , hovorca poisťovne Dôvera

Žiadosť o výnimku na základe povolenia ministerstva zdravotníctva na úhradu lieku Hemangiol mimo bežného dávkovania sme dostali 14. marca. Spracovali sme ju v skrátenej lehote desiatich pracovných dní a o výsledku sme informovali ošetrujúcu lekárku pacientky. Žiadosti o udelenie výnimky sme vyhoveli. Vzniknutý doplatok pre pacientku bude v sume približne 20 eur za jedno balenie.

Pozri aj:   V centre Prahy sa zrútila časť budovy: Trosky zavalili štyroch ľudí