Niektorí krútili hlavou a niektorí jej prestierali červený koberec, keď na konci roka 2008 ruská biatlonistka Anastasia Kuzminová (33) prijala slovenské občianstvo a rozhodla sa reprezentovať Slovensko. Jej prestup je dodnes zahalený niekoľkými tajomstvami. Napríklad aj o tom, koľko zaň Rusi dostali peňazí.

Kuzminová odišla z Ruska ako biatlonistka bez výsledku a tehotná. Pre biatlonovú veľmoc bol jej stav neprijateľný. Nikto z jej rodnej krajiny nepredpokladal, že raz íska šesť medailína olympiáde. „Naozaj som vtedy nemala žiadne výsledky. V prvom tíme Ruska som bola v sezóne 2005/06. Hneď na začiatku som nedokázala ukázať, čoho som schopná. Potom som otehotnela a išla na materskú dovolenku. Aké som mala výhliadky?“ spýtala sa v rozhovore pre sport-express.ru Nasťa.

„Manželstvo a dieťa prišlo pre Kuzminovú  v mladom veku. Po narodení syna čelila veľkej výzve. Ak by zostala reprezentovať Rusko, tak by bola donútená nechať syna u starých rodičov a musela by makať bez záruky na úspech,“napísala počas zimnej olympiády v Pjongčangu ruská redaktorka Natalia Maryanchiková pre sport-express.ru. Zdá sa, že Rodáčka z Ťumeňa nakoniec dobre urobila, že opustila svoju rodnú krajinu. Za desať rokov pod slovenskou vlajkou získala zlato na troch olympiádach, čo sa doposiaľ nepodarilo žiadnej biatlonistke. Navždy tak zapísala meno do histórie olympizmu.

Pozadie jej príchodu na Slovensko však bude navždy zahalené rúškom tajomstva. Boli takí, čo ju na Slovensku nechceli. „Pred pár dňami som náhodou medzi starými dokladmi našiel petíciu športovcov Dukly Banská Bystrica proti môjmu rozhodnutiu podporovať špičkových športovcov, ktorí mali nádej na olympijskú medailu, inak ako ostatných. Michal Martikán, Nasťa Kuzminová a Veronika Zuzulová dostali vtedy budžet na prípravu, presne už si nepamätám, či to bolo 20- či 30-tisíc. Vtedy som dostal petíciu 40 športovcov a zamestnancov Dukly, že Kuzmin je ruský Žid a neviem čo ešte a že peniaze treba rozdeliť rovným dielom medzi všetkých ostatných športovcov a zamestnancov. Je naozaj do plaču, keď medzi protestujúcimi sú takí, ktorí sa dnes pýšia týmito úspechmi,“ rozhovoril sa pred pár týždňami bývalý minister obrany Martin Glvač.

Veľa sa hovorilo aj o tom, že Rusko sa na jej príchode na Slovensko nabalilo a od nás putovali na Ruský biatlonový zväz nemalé peniaze. „Počula som o takýchto klebetách, dokonca aj o presnej sume. Nikto však nikomu nič nezaplatil a Slovensko ani nedisponuje toľkými peniazmi, aké som sa dozvedela,“ uzavrela túto záhadu Kuzminová. Pre Slovákov to bol teda dobrý biznis.

Zdroj : Pluska.sk

Pozri aj:   Ľuboš Kostelný prekvapil fotkou s malým bábätkom v náručí, tá podoba je neskutočná, veď je celkom ako...