Ročne skončia u lekárov stovky pacientov s jednoznačnou diagnózou – choroba z povolania.

Niekedy ide o problémy, ktoré so zmenou zamestnania zmiznú, často však ide o nezvratné poškodenia.

Pojem naozaj existuje a nie je len výhovorkou lenivých alebo unavených ľudí. Na Slovensku sú o ňom dokonca vedené dlhoročné štatistiky, ktoré sledujú, aké množstvo zamestnancov ročne trpí ochoreniami spojenými s výkonom ich práce.

V roku 2016 bolo na Slovensku zaznamenaných 316 nových prípadov. Viac než polovicu z nich tvorili muži. V porovnaní s rokom 2008 je ich takmer o tretinu menej.

Kto trpí najčastejšie?

Už niekoľko rokov obsadzujú prvé priečky fyzicky náročné povolania, medzi ktoré patrí práca na stavbách, obsluha ťažkých strojov či montáž.

U murárov, montérov, baníkov či remeselníkov sa tak často objavujú problémy s kĺbmi, kosťami či poškodenie nervov.

V roku 2016 bola viac než polovica chorôb z povolaní práve tohto charakteru. Ide buď o prehnané zaťaženie alebo vplyv vibrácií, ktoré môže spôsobiť napríklad používanie vŕtačky či zbíjačky.

Na druhom mieste skončili choroby z úplne iného súdka, a to z medicínskeho. Ide o infekčné a parazitárne choroby, ktorými sa najčastejšie nakazia lekári alebo zdravotné sestry.

Treticu uzatvárajú poruchy sluchu. Pri práci s nadmerne hlučnými prístrojmi trpia týmito chorobami opäť ľudia pracujúci na stavbách, ale aj lesníci a pilčíci.

Čo hovorí zákon?

Termín choroba z povolania pozná aj zákonník práce. Zamestnancov chráni viacerými nariadeniami.

Jedným z nich je, že ak sa prejaví zdravotný problém spôsobený prácou, zamestnávateľ ich musí preradiť na inú pozíciu alebo sa dohodne na rozpustení pracovného pomeru s tým, že vyplatí odstupné.

Za vzniknuté ťažkosti, ktoré spôsobujú chronické komplikácie, si však môžete nárokovať aj na odškodné. Upravuje ho tzv. zákon o bolestnom.

Všetko vyžaduje presný postup a dôkladnú zdravotnú dokumentáciu s posudkom. Súčasťou právnej úpravy je aj tabuľka, ktorá presne definuje závažnosť jednotlivých chorôb v bodoch.

Tie sa následne prerátajú na peniaze a podľa toho sa vyráta výška odškodného. Jeden bod v roku 2017 predstavoval sumu 18,24 eura.

Zdroj : Čas.sk

 

Pozri aj:   Internetom sa šíri nebezpečná výzva: Účastníci zažijú bolestivé utrpenie s trvalými následkami!