V RTVS to vrie. Vedenie na čele s Jaroslavom Rezníkom (51) sa rozhodlo bez vysvetlenia prepustiť viacero kritických redaktorov správ.

Keď na to upozornila reportérka Zuzana Kovačič Hanzelová (29) čakalo ju nemilé prekvapenie. Dostala kárne opatrenie a tak aj za drobný prešľap môže dostať hodinovú výpoveď. Navyše šéfka televízneho spravodajstva Hana Lyons jej oznámila, že má na šesť mesiacov zakázané venovať sa politike.

Hanzelová aktuálny stav v RTVS označila za tvrdú normalizáciu, ktorá má viesť k tomu, aby správy vo verejnoprávnom médiu neprekážali mocným. Opisovala tiež, že vedenie pretláča do vysielania hoaxy, neoverené konšpirácie, a vyhýba sa normálnej diskusii s redaktormi. „Vôbec nejde o to, že necítime verejnoprávnosť. Práve naopak. Všetci cítime, že toto, čo sa tu deje, nemá nič spoločné s verejnoprávnosťou,“ povedala Hanzelová.

Tieto vyjadrenia nezostali bez ohlasu a RTVS sa rozhodla konať. „Zuzana dostala kárne opatrenie za jej status o normalizácii. Vraj v ňom klamala a nehovorila pravdu. Najbližších šesť mesiacov ju môžu vyhodiť aj za malé porušenie pracovnej disciplíny. Teda aj keď bude meškať 10 minút do práce,“ povedal jeden z vyhodených redaktorov Matúš Dávid.

Opísal tiež to, že Hanzelová sa chcela venovať voľbe nového policajného prezidenta, no Lyons jej tému zrušila. „Povedala jej, že oddnes nie je politická redaktorka, pretože nevie rozlíšiť lož od pravdy. Má vraj vyrábať témy, kde nebude treba veľmi overovať informácie. Vedúci vydania nesúhlasil s jej rozhodnutím, ostro sa proti nemu ohradil,“ dodáva Dávid. Hanzelová sa len nedávno stala šéfkou odborov a tak jej prípadné prepustenie nebude jednoduché.

RTVS ústami hovorkyne Eriky Rusnákovej priznáva, že Hanzelovú potrestali. Odvolávajú sa na štatút, podľa ktorého je neprípustné, aby pracovník RTVS vedome publikoval nepodložené údaje. Hanzelová to podľa nej nedodržala tým, že šírila nepravdivú informáciu o presadzovaní konšpirácie do Správ RTVS o podávaní šumivých tabliet sýrskym deťom, aby bola na záberoch nafingovaná pena z úst a vyzeralo to ako chemický útok. „Vedenie spravodajstva rozhodlo, že bude naďalej pripravovať spravodajské témy, na overovanie faktov ktorých bude mať viac času a priestoru,“ zakončila Rusnáková.

Nikdy by som sa nepostavil svojim ľuďom

Václav Mika, exriaditeľ RTVS

– Ako manažér by som sa nikdy nepostavil proti ľuďom, ktorí stoja za sledovanosťou a úspechom, ktorý spoločne reprezentujeme. Od tém RTVS, ktoré nemôžem zmeniť som sa oslobodil, avšak dianie prirodzene vnímam a k mojim bývalým kolegom som mimoriadne solidárny.

Rybníček: Je len otázkou času, kedy sa jej zbavia

Ako vnímate výpovede v  RTVS pre kritických redaktorov?

Výpovede nesúvisia s manažérskymi alebo ekonomickými kritériami v rámci racionalizácie fungovania. Výpovede sú evidentne pre tých, ktorí nepasujú vedeniu televízie do ich svetonázoru a do ich predstavy o tom, ako má vyzerať spravodajstvo a publicistika. Evidentne sa týchto ľudí chcú zbaviť a cítiť typ mocenskej pomsty za ich oficiálny postoj.

Aké majú možnosti redaktori, ktorí zostávajú v RTVS?

Jediná možnosť je hovoriť a nemlčať, čiže to, čo robia a slúži im to ku cti. Sú najkompetentnejší ľudia, ktorí môžu opísať reálny stav v inštitúcii.

Skúsenej redaktorke Zuzane Kovačič Hanzelovej stopli možnosť podieľať sa na príprave politických tém. O čom to svedčí?

Potvrdzujú len to, že profesionalita aj svetonázor Zuzany Kovačič Hanzelovej vo verejnoprávnom spravodajstve, ktoré sa aj vďaka nej a iným redaktorom stalo najobjektívnejším na Slovensku, vedeniu nesedí. Je len otázka času, kedy sa jej zbavia a postupne aj všetkých ostatných. Niet pochýb o tom, že namiesto normálnej komunikácie a diskusie je to bezbrehá pomsta, aby si mohli normalizovať televíziu podľa vlastných predstáv.

Nezatvára si vedenie RTVS takouto personálnou politikou dvere k príchodu kvalitných reportérov?

Obávam sa, že žiadny slušný a profesionálny novinár za týchto okolností do RTVS pracovať nepôjde.

Šéfku odborov ľahko neprepustia

Róbert Bános, advokát

Pokiaľ RTVS v kárnom opatrení písomne upozornilo redaktorku na možnosť výpovede a následne redaktor v priebehu šiestich mesiacov poruší pracovnú disciplínu hoc aj menej závažným spôsobom, RTVS bude môcť ukončiť pracovný pomer výpoveďou v zmysle Zákonníka práce. Platí ale, že pokiaľ je redaktorka šéfkou odborov, zamestnávateľ jej môže dať výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom zástupcov tejto odborovej organizácie. Ak by odbory tento súhlas odmietli dať, výpoveď by bola neplatná.

Zdroj : Čas.sk

Pozri aj:   Peter († 31) zomrel cestou za prácou do Bratislavy: Manželka sa zrútila, je v 8. mesiaci tehotenstva!