Pri oceňovaní najkvalitnejších filmov našej kinematografie za minulý rok vyhral na plnej čiare film producentky Wandy Adamík Hrycovej Čiara.

Okrem ocenenia za Najlepší hraný film triumfoval aj v ďalších piatich kategóriách. Odovzdávanie ocenení Slnko v sieti za rok 2017 však nebolo len o filmovom umení. Množstvo umelcov sa vyjadrilo aj k súčasnému politickému dianiu na Slovensku. Reagovali aj na vraždu novinára Jána Kuciaka († 27) a jeho priateľky Martinky Kušnírovej († 27).

Tohtoročné oceňovanie prestížnych ocenení nebolo len o nudnej elegancii, úsmevoch a formálnych príhovoroch. Producentka najúspešnejšieho filmu Čiara Wanda Adamik Hrycová okrem poďakovaní celému svojmu tímu nechala aj odkaz. „Ten film je preto taký dobrý, lebo, pán premiér, na odbornosti záleží,“ vyhlásila Hrycová.

Aktuálnej situácii na Slovensku sa nevyhol ani režisér najúspešnejšieho filmu. „Tieto odznaky nie sú o politike, tie sú o hrdinstve tých ľudí, ktorí sú tam. Nemali by sme ich dávať dole, aby sme si zapamätali, že ľudia, ktorí hľadajú pravdu, ju ešte v tejto spoločnosti hľadajú za cenu svojho života,“ povedal okrem iného režisér filmu Čiara Peter Bebjak.

Hovoril aj o tom, že veľmi rád pôjde na námestia za Slušné Slovensko. O odznakoch #All For Jan hovorili viacerí ocenení. Tento symbol prekáža napríklad šéfovi spravodajstva RTVS. Zdalo sa však, že tieto prejavy solidarity či už v rámci vyjadrení, alebo pripnutým odznakom neboli po vôli všetkým.

Moderátorka slávnostného večera Adela Vinczeová práve najuvoľnenejšie nepôsobila. Juraj Jakubisko by zas skôr privítal, keby sa demonštrovalo za slušné podmienky pre slovenský film. To, že väčšina umelcov stojí v týchto časoch na strane bežných ľudí je síce pozitívne, ale v konečnom dôsledku nemusia v budúcnosti nastať nejaké očakávané zmeny. „Niekedy je väčšina mlčiaca a to naozaj uvidíme až v nejakom výsledku volieb,“ zhodnotila sociologička Silvia Porubänová.

 Som znepokojená, čo sa tu dejeNajväčšími hviezdami gala večera boli tvorcovia filmu Čiara. Producentka Wanda Adamík Hrycová sa vyjadrila aj k spoločenskej situácii, žiadnu reč však pripravenú nemala: „Všetky reakcie boli úplne spontánne. Som pyšná na kolegov, že vyjadrili jasný názor na aktuálne dianie. Máme to privilégium, že náš hlas je počuť trošku viac, preto je namieste, aby sme ten názor komunikovali. A že je to názor obrovského množstva ľudí potvrdzujú plné námestia. Aj ja som znepokojená, čo sa tu deje, ako sú obsadzované pozície v štátnej a verejnej správe, keď sa stranícke tričko a rodinné zväzky stali dôležitejším predpokladom na získanie práce ako odbornosť a profesionalita.“

Víťazi ročníka 2017

NAJLEPŠÍ HRANÝ FILM: ČIARA – réžia: Peter Bebjak, producentka: Wanda Adamík Hrycová
NAJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNY FILM: DIERA V HLAVE – réžia: Robert Kirchhoff, producentka: Barbara Janišová Feglová
NAJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM: OCKO HRDINA (Websterovci) – réžia: Katarína Kerekesová, producentka: Katarína Kerekesová
NAJLEPŠIA FILMOVÁ RÉŽIA: PETER BEBJAK – Čiara
NAJLEPŠÍ FILMOVÝ SCENÁR: Marek Leščák, Iveta Grófová – Piata loď
NAJLEPŠÍ KAMERAMANSKÝ VÝKON: Denisa Buranová – Piata loď
NAJLEPŠÍ FILMOVÝ STRIH: Marek Kráľovský – Čiara
NAJLEPŠIA FILMOVÁ HUDBA: Slavo Solovic – Čiara
NAJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNEJ ÚLOHE: Zuzana Kronerová za úlohu Hany vo filme Baba z ľadu
NAJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE: Judit Bárdos za úlohu Eszter vo filme Out
NAJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNEJ ÚLOHE: Tomáš Maštalír za úlohu Adama Krajňáka vo filme Čiara
NAJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE: Robert Roth za úlohu Otca vo filme Nina

Film Čiara

  • Slovenský kriminálny triler hovorí o živote ľudí na slovensko-ukrajinskej hranici.
  • Ukazuje pád ilegálneho pašeráckeho biznisu po vstupe Slovenska do schengenského priestoru.
  • Hlavným hrdinom je Adam Krajňák – otec rodiny i hlava kriminálnej skupiny, ktorá pašuje cigarety cez slovensko-ukrajinskú hranicu.
  • Keď jedna z pašeráckych zásielok stroskotá, spustí sa lavína udalostí.

Slnko v sieti

  • Národné filmové ceny sú určené na ocenenie najkvalitnejších filmov a tvorivých výkonov slovenskej kinematografie.
  • Predstavujú slovenskú obdobu národných filmových cien, akými sú vo Francúzsku Cézar, v Taliansku David, v Českej republike Český lev či v Spojených štátoch amerických Oscar.
  • Organizátorom a garantom cien je Slovenská filmová a televízna akadémia.
  • Prvé slávnostné udeľovanie národných filmových cien Slnko v sieti sa uskutočnilo 8. decembra 2006.
Pozri aj:   Z Ameriky sa rúti extrémne nechutný hit: Namiesto plaviek lepiaca páska v rozkroku!