Zo sibírskeho Kemerova sa šíria smútok, beznádej, ale aj obrovský hnev.

Ukazuje sa, že za tragické následky nedeľňajšieho požiaru môže neuveriteľná nedbanlivosť pracovníkov nákupného centra. V meste sa konala spomienka na obete, no tisícky ľudí na nej tiež obviňovali úrady z korupcie. Skutočný počet obetí vraj zatajujú a vysoko prekračuje oficiálne číslo 64.

Do Kemerova prišiel prezident Vladimir Putin. V nemocnici navštívil zranených, na adresu vinníkov adresoval tvrdé slová: „Čo sa to tu deje? Veď tu nie je žiadna vojna alebo nečakaný výbuch metánu v bani. Ľudia, deti prišli oddychovať. Hovoríme o zlom demografickom vývoji a strácame toľko ľudí, ale prečo? Pre zločineckú nedbanlivosť a lajdáctvo!“

Príčina požiaru ešte nie je známa, no piatich ľudí zatkli pre podozrenie z porušenia bezpečnostných predpisov a zabitie z nedbanlivosti. Je medzi nimi riaditeľka formálna majiteľka komplexu Nadežda Suddenoková a niekoľko manažérov, vrátane šéfa bezpečnosti. Protipožiarny systém nefungoval a manuálny hlásič pracovník vypol. Núdzové východy boli zablokované, kinosály zamknuté. Pracovníci utiekli medzi prvými. Celé nákupné centrum Zimná Višňa sa tak zmenilo na smrtiacu pascu.

Pozostalí po obetiach sú nahnevaní na úrady, ktoré im nedávajú takmer žiadne informácie. Požadujú od nich, aby podpísali sľub mlčanlivosti, inak im nedovolia identifikovať svoje deti. Igor Vostrikov (31) podpísať odmietol. V ohni stratil ženu Jelenu († 30) a tri deti – Annu († 7), Arťoma († 5) a Romana († 2). Zomrela aj Igorova sestra Aľjona († 23), nikto mu neostal. Volali mu, že sú zamknutí v kine a nemôžu sa dostať von. „Igorjuša, nemôžeme dýchať, zomierame, milujem ťa,“ boli posledné slová, ktoré mu manželka povedala. Na linke ostal ešte dve minúty, ale nikto mu už neodpovedal. Podľa Igora zahynulo najmenej 200 – 300 ľudí a úrady klamú. Z dvoch zamknutých kinosál sa totiž nedostal nikto. Za vinníkov tragédie označil skorumpovaných úradníkov, ktorým namiesto bezpečnosti ide len o úplatky a chcú si nahrabať ako Putin.

O korupcii hovorí aj miestny poslanec Štátnej dumy Anton Gorelkin. Budova nákupného centra bola podľa neho z lacných materiálov, nespĺňala bezpečnostné normy a skutočný majiteľ je skrytý za pavučinou zmlúv. Súhlas s otvorením budovy podpísal v roku 2013 zástupca starostu a podľa Gorelkina to mohol spraviť jedine za úplatok. „Žiadny úplatok nestojí za životy detí,“ napísal poslanec. Skutočným vlastníkom centra je podľa ruských médií miliardár Denis Štengelov, ktorý žije v Austrálii. Ten sa už vyjadril, že bude plne spolupracovať s vyšetrovateľmi.

Podľa posledných správ ostáva najmenej 85 ľudí nezvestných. Ľudia, ktorých vzali do márnice, hovoria o znetvorených telách. Svedok povedal, že pred ním otvorili vrece plné rúk a nôh.

Zdroj : Čas.sk

Pozri aj:   Závažné podozrenie v prípade stavby diaľnice D4: Hrozí nebezpečenstvo?!