Už rastú! Tohtoročná hubárska sezóna sa začala nezvyčajne v prvej polovici mája. V lesoch vykúkajú okrem plávok dokonca i prvé hríbiky.

Podľa mykológa to má na svedomí nástup letných teplôt, ktoré huby prebudili o pár týždňov skôr než po iné roky. Ak bude dostatok zrážok, črtá sa úspešná sezóna.

Obrovskú radosť z prvých hríbikov mal Košičan Michal Slivka. Prvé hríby našiel už pred týždňom a nezaháľal ani tento víkend. „Do lesa si chodím vždy po práci vyvetrať hlavu. Huby boli k tomu príjemný bonus. Hríby sosnové boli bez jedinej bodky, čisté, voňavé, už sa sušia na balkóne,“ tešil sa Michal, ktorý hubárčil s dcérou Martinou. „V Košiciach je už dva týždne viac ako 25 stupňov. Les je pomerne suchý, no napriek tomu rastú,“ konštatuje úspešný hubár.

Podľa mykológa nie je bežné, aby huby rástli už začiatkom mája. „V podstate teraz akoby nebola jar a prešli sme rovno do leta. Klíma sa nám posunula, tak aj huby vyrástli. Hríby a kozáky sú začiatkom leta bežné. Prvé sa však zvykli objavovať až koncom mája,“ vysvetľuje mykológ Juraj Humeňanský. „Teraz je podobné počasie ako na jeseň, keď sa hubám darí. V noci je okolo 10 stupňov a cez deň teplo. V niektorých oblastiach veľa pršalo. Rastú vtedy, keď majú teplo a vlahu,“ pokračuje odborník.

V lese sa podľa neho už objavujú aj plávky, ktoré môžu byť zákerné. „Niektoré plávky sú jedlé, niektoré horké a niektoré nebezpečne jedovaté. Je ich strašne veľa druhov. V prípade neistoty odporúčam poradiť sa so skúseným hubárom. Radíme aj v mykologických poradniach,“ varuje Humeňanský. „Najjednoznačnejšie sa od ostatných húb dajú odlíšiť hríby, kozáky a kuriatka. Tie patria k najvyhľadávanejším,“ uzatvára mykológ.

Zdroj : Čas.sk

Pozri aj:   Kontroverzné rifle zaujali aj ženy na Slovensku: Terka si vyrobila vlastné a TAKTO to dopadlo!