Prejavy herca Slovenského národného divadla Richarda Stankeho na protivládnych protestoch patrili k tým najsilnejším. V rozhovore pre Aktuality.sk otvorene hovorí, čo si myslí o Smere, vláde Petra Pellegriniho aj to, či on sám nechce vstúpiť do politiky.

Na protestoch Za slušné Slovensko ste už dvakrát rečnili. Ako ste sa vlastne na tribúnu dostali? 

Jednoducho ma oslovili, že by boli veľmi radi, keby som niečo povedal. V divadle sme sa potom dohodli, že poviem. Pred prvým protestom, na ktorom som rečnil, sa na mňa obrátili niekedy okolo obeda, teda len pár hodín pred začiatkom zhromaždenia. Počas pauzy som si niečo napísal, bolo to celé veľmi narýchlo.

Váhali ste, či ponuku hovoriť pred takým davom prijmete alebo ste to vzali hneď?

Samozrejme, že som to zvažoval. Ale poprosili ma a vedel som, že situácia je taká vážna, že treba niečo povedať a postaviť sa za slušnú vec.

Vaše prejavy boli veľmi emotívne a silné. Boli ste skutočne taký nahnevaný alebo to bol svojím spôsobom herecký výkon?

Prí písaní toho prejavu mnou naozaj lomcoval hnev. Priznám sa, že hoci som v divadle zvyknutý hrať, pred takouto masou ľudí som nikdy nestál. V divadle vždy vystupujete za nejakú postavu a tu som bol sám za seba. Takže to sa nedá oklamať alebo nejako zahrať.

Nestretli ste sa s názormi, že ako herec by ste sa do politiky miešať nemali?

Stretávam sa s takými názormi, ale je to len názor tých ľudí. Ja mám tiež svoj názor. Som občan tejto krajiny, platím dane a mám právo takisto povedať, čo si myslím o politikoch, ktorí sa spreneverili svojmu programu a ideám.

Významnou tvárou Novembra ’89 bol herec Milan Kňažko, ktorý napokon v politike aj dlhé roky pôsobil. Vy politické ambície nemáte?

Zatiaľ nemám takéto ambície. Môžem byť sympatizant nejakej strany, ale chcem sa venovať svojej práci. Keby som sa chcel naplno venovať aj jednej, aj druhej veci, nedalo by sa to.

Nemyslíte, že práve vstupom do politiky sa dá najviac vecí zmeniť?

Verím tomu, ale myslím, že je tu dosť šikovných a schopných ľudí, ktorí by sa politike vedeli venovať naplno.

V jednom z príhovorov ste povedali: „Od nástupu novej vlády prešlo desať dní a začala sa okamžitá normalizácia.“ Ako ste to mysleli?

Narážal som na to, čo bolo známe ako Poučenie z krízového vývoja po vstupu okupačných vojsk v roku 1968. Ja som to síce nezažil, pretože som sa vtedy len narodil, ale viem, ako to postupne plazivo začalo.

Ako začali postihovať ľudí, ktorí nesúhlasili s okupáciou, ako ich začali vyhadzovať zo zamestnania a veľmi postupnými krokmi sa spoločnosť dostávala zasa do starých koľají.

Potom prišla autocenzúra novinárov, ktorí radšej boli servilnejší a nepísali otvorene, pretože sami vedeli, že už by im to neprešlo.

Čo vo vás vzbudilo ten dojem, že sa tu deje niečo podobné?

Udalosti v RTVS. Najskôr im začali zakazovať odznaky, potom im začnú škrtať príspevky, postupne ich takýmto spôsobom vyštvú z televízie a zostanú tam len poslušní a tí, ktorí budú ochotní prispôsobiť sa. To mi veľmi pripomína túto situáciu.

Novej vláde Petra Pellegriniho teda asi veľmi nedôverujete.

Veľmi nie. Neverím, že páni Drucker a Pellegrini nevedeli, čo sa v pozadí deje, aké špinavé obchody sa tam robia.

Ak to vedeli, a boli ochotní tam doteraz zostať, alebo aspoň verejne nevystúpiť proti tomu, tak sú v tom namočení. Aj keď nie fakticky, ale spolupáchateľstvo tam evidentne je.

Vláda má ešte len tri týždne a už má prvé kauzy. Premiér musí vysvetľovať, odkiaľ má na luxusný byt, minister vnútra zasa musel vyvracať pochybnosti o kúpe pozemkov pri Trnave.

V normálnej demokratickej spoločnosti by už aj pri takýchto náznakoch korupcie odstúpili. Ale toto je smerácka mentalita, sú to bývalí komunisti a SZM-áci, ktorí sú takto naučení. Jednoducho zostať až do poslednej chvíle, až kým ich ľudia nevyženú.

Čo sa teda zmenilo po marcových protestoch, ktoré boli najväčšie od prevratu v roku 1989?

Myslím, že spoločnosť sa prebudila, pohár trpezlivosti sa prelial. Ľudia sú odhodlaní ísť do dôsledkov, až kým nebudú vidieť očividné dôkazy, že vláda má naozaj evidentný a úprimný záujem niečo robiť. Nejaké kozmetické úpravy a len tliachanie o náprave nestačí.

Nová vláda podľa vás nie je lepšia ako tá predchádzajúca?

Na základe krokov, ktoré zatiaľ predvádzajú, sa nedá povedať, že by bola lepšia. Idú v šľapajach, ktoré nalinkoval Fico. Ide o to, či v najbližších dňoch ukážu nejakú ochotu niečo robiť. Ak nie, myslím si, že ľudia sa vrátia naspäť do ulíc.

Desaťtisíce ľudí v uliciach žiadali systémové zmeny v rezorte vnútra, napokon sa dočkali ohlásenia sociálneho balíčka za pol miliardy eur.

To je presne o mentalite Smerákov. Z posledných prieskumov im vyšlo, že voličom Smeru je vlastne jedno, či sa kradne alebo nie, ale podstatné sú pre nich stabilita a istoty.

Ja chápem, že niektorí ľudia sú naozaj vo veľkej núdzi, ale nechápu, že by mohli mať oveľa viac. Je to naozaj veľmi krátkozraké sa nechať takto učičíkať.

Myslíte teda, že sa vládnej koalícii podarí opäť nakloniť verejnú mienku na svoju stranu?

Keď budú robiť to, čo doteraz, tak neviem, čím by si ju naklonili. Aj opozícia by teraz mala pripraviť zákony, ktoré by naštartovali systémové zmeny.

Uvidíme, či ich budú ochotné schváliť aj koaličné strany, keď tak hovoria, ako to myslia vážne. A keď nie, potom môžu rozprávať o nejakých zmenách, ale už bude jasné, že s tým nič robiť nechcú.

Mala by sa tiež vytvoriť nezávislá prešetrovacia komisia na všetky podozrenia, o ktorých hovoril prokurátor Špirko, o ktorých písal Kuciak. V nej by mali byť nezávislí odborníci, ktorí by dohliadali na vyšetrovanie.

Organizátori protestov volajú po výmene na postoch policajného prezidenta aj špeciálneho prokurátora. Stačí to?

Nestačí, to je len začiatok. Potom treba systémové zmeny.

Myslíte, že Slovensko potrebuje predčasné voľby?

Určite. Aj podľa posledných prieskumov vidieť, že rozloženie síl je úplne iné, ako bolo pred dvomi rokmi. Bola by to najférovejšia vec, keby sa ľudia rozhodli v predčasných voľbách.

Koaliční lídri radi tvrdia, že neexistuje alternatíva.

Samozrejme, že budú rozprávať, že neexistuje, pretože im percentá padajú a predčasné voľby sú pre nich najhoršou možnosťou. Prečo toto pán Fico nerozprával vtedy, keď padla Mečiarova vláda alebo Radičovej vláda?

Tu je vidno, čo je to za farizejského a falošného človeka. Ak je to človek, ktorý to naozaj myslí úprimne s touto krajinou, najčestnejšia cesta sú práve predčasné voľby.

Nezatvárajme si oči pred stavom opozície. Veľa ľudí je skutočne skeptických pri otázke, či by dnešná opozícia vedela vládnuť.

Keby sme takto rozmýšľali, tak nepríde ani rok 1989. Veď vtedy sme nevedeli o žiadnej opozícii, o žiadnych ľuďoch, ktorí by prišli do vlády a začali veci riešiť, a zrazu sa vynorili. Nechajme to na normálny vývoj.

O novej ministerke kultúry ste povedali, že je nekompetentná. Na budúci týždeň sa máte stretnúť. Je možné, že sa jej podarí presvedčiť vás o svojej kompetencii?

Netuším, v živote som sa s ňou nerozprával. Ale tie slová, ktoré vypustila o mimovládnych organizáciách, o treťom sektore a o Sorosovi, to je také mentálne nastavenie…

Za to sa človek môže aj desaťkrát ospravedlniť, tu ide o hlbšie, rozumové zakorenenie sa v takýchto zvláštnych konšpiračných veciach.

To, že dokáže takémuto niečomu uveriť a rozprávať to verejne už ako kandidátka na post ministra kultúry, je pre mňa niečo nepredstaviteľné.

Zdroj : Aktuality .sk

Pozri aj:   Rytmusova láska už lezie ľuďom na nervy! Poslali im jasný odkaz, Jasmina verejne vypenila!