Minister Tomáš Drucker (39) v utorok avizoval, že koncom týždňa povie, či odvolá policajného šéfa Tibora Gašpara (55).

Plány mu zmenilo podlomené zdravie. Vo štvrtok bol akútne hospitalizovaný v Univerzitnej nemocnici v Bratislave pre chronické problémy s poškodenou krčnou platničkou, ktorá ho trápi už roky. Stav sa mu nezlepšil ani po absolvovaní intravenóznej liečby.

Na Druckera sa to v poslednom čase sype z každej strany. Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič (44) ministra s jeho maželkou na začiatku týždňa obvinil, že kúpili za lacno pozemky v Špačinciach a pri Trnave od ľudí, ktorí získali zákazky od Slovenskej pošty v čase, keď jej šéfoval. Následne na neho vytiahol podozrivo lacný nákup vily, ktorú má na Floride.

K tomu sa pridáva tlak nahnevaných ľudí v uliciach, ktorí požadujú koniec Gašpara. Novopečený šéf rezortu nápor neustál a namiesto dlhoočakávaného rozhodnutia o Gašparovi zrušil svoj pracovný program a zostal paralyzovaný v nemocnici s poškodenou krčnou chrbticou. Stav sa mu nezlepšil ani v piatok. „Minister vnútra Tomáš Drucker absolvuje ďalšie diagnostické vyšetrenia, na základe ktorých ošetrujúci lekár určí ďalší liečebný postup,“ odkázali nám z rezortu vnútra. Nakoniec sa uzniesli na tom, že Druckera z nemocnice pustia najskôr dnes.

 Minister vnútra však aj z lôžka avizuje, že o ďalšom osude Gašpara už má jasno a rozhodnutie povie čoskoro. „Urobí tak hneď, ako mu to zdravotnýstav umožní. Ešte predtým však chce informovať aj predsedu vlády,“ napísali z ministerstva. Na sociálnej sieti Drucker v piatok vysvetľoval, že zvažoval rôzne varianty. „Moje stanovisko nebolo iba o jedinej možnosti.Chcel som a musím byť zodpovedný v tejto otázke, akokoľvek sa môžu vytvárať tlaky z rôznych pohľadov a odlišných argumentov,“ povedal. Podľa Denníka N je jednou z možností, nad ktorou minister rozmýšľa, aj podanie demisie. Dôvodom majú byť tlaky Roberta Fica (53) a Roberta Kaliňáka (46) na zotrvanie policajného prezidenta Tibora Gašpara vo funkcii. Samotný Drucker to oficiálne poprel.

Čo je platnička 

• chrbtica sa skladá z 33 stavcov (kostí)

• medzi dvoma stavcami je medzistavcová platnička

• platnička je rôsolovitý disk, v centre je želatínové jadro

Jadro poškodenej platničky sa vysunie zo svojej normálnej polohy. Keď začne tlačiť na nerv, miechu alebo väzy, v organizme sa spustia obranné mechanizmy – bolesť, zväčšenie svalového napätia.

 

Vzniká preťažením, pacient nemôže pracovať

Tomáš Jakubík, ortopéd Clinica Orthopedica

– Na chronické ochorenie platničky môžu byť určité predispozície. Človek má na to vytvorené predpoklady, ale môže to vzniknúť aj preťažením, dlohdobým fixovaným držaním tela v nejakej polohe, alebo naopak nadmernou rotačnou záťažou. Celý problém totho ochorenie je tlak niektorej z týchto dvoch vecí na nervový systém. Môže to spôsobiť bolesti hlavy, zátylku, hučanie v ušiach, tŕpnutie prstov, svalovú slabosť až motorickú porucha. Človek v tomto stave absolútne nie je práce schopný. Pacient by mal ležať, mal by mať kľud na lôžku, aj sedenie pre neho nie je dobré.

Čo pomáha

Cvičenie

• denne cvičte

• posilňujte najmä

Životný štýl

• držte si správnu hmotnosť

• vyhýbajte sa pohodlnému životu a veľkým zmenám teploty

Správna poloha

• nedvíhajte tažké predmety v predklone s vystretými nohami

• vyhýbajte sa dlhému státiu

zdroj : cas.sk
Pozri aj:   Prehovorili kolegyne Márie (40), ktorá zomrela po 20 bodných ranách nožom: Domov si išla po smrť!